-

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

ЗАНОЦИН

(ZANOCIN)

 

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: ofloxacin; (±)-9-фтор-2,3-дигідро-3-метил-10-(4-метил-1-піперазиніл)-7-оксо-7Н-піридо[1,2,3-де]-1,4-бензоксазин-6-карбонова кислота;

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина блідо-жовтого кольору;

склад: 100 мл розчину містять офлоксацину 200 мг;

допоміжні речовини: натрію хлорид, вода для ін’єкцій, натрію гідроксид, кислота хлористоводнева, динатрію едетат.

 

Форма випуску. Розчин для інфузій.

 

Фармакотерапевтична група. Протимікробні засоби для системного застосування. Фторхінолони. Код АТС J01М А01.

 

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Бактерицидна дія офлоксацину, як і інших фторхінолонів, зумовлена його здатністю блокувати бактеріальний фермент ДНК-гіразу.

Антибактеріальний спектр препарату охоплює резистентні до пеніцилінів, аміноглікозидів, цефалоспоринів, а також полірезистентні мікроорганізми.

Спектр дії препарату включає такі види бактерій:

аеробні грамнегативні бактерії - E. coli, Klebsiella spp., Salmonella spp., Рroteus spp., Shigella spp., Yersinia spp., Enterobacter spp., Morganella morganii, Providencia spp., Vibrio spp., Citrobacter spp., Serratia spp., Campylobacter spp., Pseudomonas aeruginosa, P. cepacia, Neisseria gonorrhoeae, N. meningitidis, Haemophilus influenzae, H. ducreyi, Acinetobacter spp., Moraxella catarrhalis, Gardnerella vaginalis, Pasteurella multocida, Helicobacter pylori;

аеробні грампозитивні бактерії - стафілококи, включаючи штами, що продукують пеніциліназу та штами, резистентні до метициліну, стрептококи (особливо Streptococcus pneumoniae), Listeria monocytogenes, Corynebacterium spp.

Офлоксацин більш активний, ніж ципрофлоксацин проти Chlamydia trachomatis. Він також активний проти Mycobacterium leprae і Mycobacterium tuberculosis та деяких інших видів Mycobacterium. Є повідомлення про синергічну дію проти M. leprae між офлоксацином і рифабутином.

Treponema pallidum, віруси, гриби та найпростіші нечутливі до офлоксацину.

Фармакокінетика. Пік концентрації офлоксацину в плазмі крові після вливання 200 мг протягом 30 хв становив 5.23 мг/л; він знизився до 1,06 мг/л через 4 год, до 0,32 мг/л через 12 год і до 0,08 мг/л через 24 год. Офлоксацин широко розподіляється по тканинах і рідинах організму, включаючи цереброспінальну рідину; є дані про об’єм розподілу від 1 до 2,5 л/кг. Приблизно 25% препарату зв’язується з білками плазми крові. Офлоксацин перетинає плаценту і виділяється з грудним молоком. Офлоксацин досягає високих концентрацій у більшості тканин і рідин, включаючи вміст водянки, жовч, жовчний міхур, легені, простату, слину, бронхіальну рідину та кістки.

Препарат, в основному, виводиться з сечею без змін, причому 75 - 80% виводяться з сечею через 24 - 48 год. Менше 5% дози виводиться з сечею у вигляді метаболітів. Від 4 до 8% введеної дози виводиться з калом. Період напіввиведення офлоксацину становить від 5 до 8 год і більше. Оскільки офлоксацин, в основному, виводиться нирками, то його фармакокінетика підлягає суттєвим змінам у хворих з порушенням функцій нирок.Гемодіаліз незначно знижує концентрацію офлоксацину в сироватці.

 

Показання для застосування. Лікування таких інфекцій, спричинених чутливими до нього мікроорганізмами:

- інфекції ЛОР-органів, включаючи отит, синусит, тонзиліт;

- інфекції дихальних шляхів: пневмонія і бронхопневмонія, плеврит, емпіема, інфікований бронхоектаз, загострення хронічного бронхіту, легеневі абсцеси і муковісцидоз;

- інфекції органів малого таза;

- інфекції сечостатевих шляхів: гострий і хронічний пієлонефрит, простатит, цистит, епідидиміт, хірургічні інфекції сечових шляхів, ускладнені або рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів, інфекції, спричинені Pseudomonas aeruginosa та іншими полірезистентними мікроорганізмами, нозокомінальні інфекції сечових шляхів;

- інфекції шкіри і м’яких тканин;

- венеричні захворювання: гонорея, хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз.

- інші інфекційні хвороби: черевний тиф, сальмонельози, шигельози, інфекції органів черевної порожнини та інфекції жовчних шляхів;

Препарат також може застосовуватися у комплексній терапії септицемії, ендокардиту, остеомієліту, мікобактеріальних інфекцій, лепри, в профілактиці інфекційних ускладнень у хворих з імунною недостатністю або у хворих з нейтропенією, періопераційній профілактиці або післяопераційному лікуванні хірургічних інфекцій.

 

Спосіб застосування та дози. Дози і схеми внутрішньовенної інфузії Заноцину залежать від виду і перебігу інфекції, виду мікроорганізму, віку та стану функції нирок хворого. Інфузію по 100 мл (200 мг офлоксацину) можна робити безпосередньо у вену зі швидкістю 400 мг/год по 200 - 400 мг 2 рази на добу. В більшості випадків гострих інфекцій період лікування становить 7 - 10 днів. При тяжких та ускладнених інфекціях терапія може бути подовжена. При порушенні ниркової функції доза залежить від кліренсу креатиніну або від ступеня ниркової недостатності. Початкова доза Заноцину – 200 мг внутрішньовенно, як і для хворих з нормальною функцією нирок. Для подальшого лікування рекомендуються такі схеми дозування:

 

 Кліренс Доза

 креатиніну

 50 - 20 мл/хв звичайна доза кожні 24 години

нижче 20 мл/хв 100 мг кожні 24 години

 

Не рекомендується продовжувати лікування препаратом більше 2-х місяців.

 

Побічна дія. Підвищення внутрішньочерепного тиску, тремор, судоми, психоз, парестезії, атаксія, порушення зору, нюху, втрата свідомості, гіпоглікемія (у хворих на цукровий діабет), нудота, блювання, пронос; запаморочення, головний біль, безсоння, неспокій, світлобоязнь, слабкість; висипання, свербіж, пропасниця. Рідко спостерігається підвищення рівня печінкових трансаміназ, транзиторне підвищення креатиніну плазми крові, вагініт, фотосенсибілізація, набряк обличчя, гепатит, дисбіоз.

 

Протипоказання. Алергія на офлоксацин або інші препарати групи фторхінолонів та інших компонентів препарату. Епілепсія, судомна готовність. Вагітність, лактація. Діти віком до 16 років.

 

Передозування. Симптоми: сплутаність свідомості, сонливість, загальмованість, дезорієнтація, запаморочення, блювання, нудота.

Лікування: специфічного антидоту немає. Терапія – симптоматична. Рекомендується провести гемодіаліз і перитонеальний діаліз.

 

Особливості застосування. За відсутності даних про сумісність з іншими інфузійними розчинами або препаратами Заноцин необхідно застосовувати окремо. Препарат сумісний з ізотонічним сольовим розчином, розчином Рінгера, 5% розчином глюкози або фруктози. Рекомендується перейти на лікування відповідними дозами таблеток Заноцину, якщо дозволяє стан хворого.

Препарат з обережністю призначають хворим з порушеннями центральної нервової системи, такими як церебральний атеросклероз. Хворі повинні вживати достатню кількість води, щоб уникнути кристалурії. Необхідно коригувати дозу та час введення препарату хворим з нирковою недостаністю і людям похилого віку, щоб компенсувати сповільнене виділення. Під час лікування слід уникати прямого сонячного опромінення.

Вплив на керування автотранспортом і роботу із складними механізмами.

Може порушуватися швидкість психомоторних реакцій, тому слід утримуватися від керування транспортними засобами і механізмами.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. На відміну від інших фторхінолонів, Заноцин рідко призводить до підвищення рівня теофіліну в крові. Пробенецид, циметидин, фуросемід, метотрексат затримують виведення офлоксацину. Підвищує концентрацію глібенкламіду. Не змішувати розчин Заноцин з гепарином.

 

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, темному місці при температурі не вище 25°С. Не заморожувати! Термін придатності – 2 роки.