-

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

ЗЕДЕКС

(ZEDEX)

 

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: сироп оранжевого кольору із запахом ментолу, солодкий на смак;

склад: 10 мл сиропу містять бромгексину гідрохлориду 8 мг, декстрометорфану гідроброміду 10 мг, амонію хлориду 100 мг, ментолу 5 мг;

допоміжні речовини: кислота бензойна, натрію бензоат, сахароза, глюкоза рідка, натрію сахарин, пропіленгліколь, ванілін, барвник сансет жовтий, есенція “фруктова суміш”, вода очищена.

 

Форма випуску. Сироп.

 

Фармакотерапевтична група. Комбіновані препарати, які містять протикашльові засоби. Похідні опію і муколітики. Код АТС R05F A01.

 

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Зедекс - це комбінований лікарський засіб, терапевтична дія якого обумовлена фармакологічними властивостями компонентів, що входять до його складу.

Декстрометорфану гідробромід діє на кашльовий центр, але не пригнічує дихального центру у довгастому мозку. Впливає на центральну ланку кашльового нападу, пригнічує аферентні імпульси, які надходять із слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, знижуючи інтенсивність кашлю. Препарат не пригнічує рухової активності миготливого епітелію верхніх дихальних шляхів, має слабку заспокійливу дію.

Бромгексин виявляє муколітичну і відхаркувальну дії. Муколітичний ефект пов’язаний з де полімеризацією і розрідженням мукопротеїнових і мукополісахаридних волокон. Важливою дією бромгексину є його здатність стимулювати утворення сурфактанту. Має слабку протикашльову дію.

Амонію хлорид спричиняє слабке подразнення слизової шлунка, і цей гастровагальний рефлекс сприяє збільшенню рідини в дихальних шляхах, полегшуючи тим самим сухість і болючість при пасажі вмісту дихальних шляхів.

Ментол діє як заспокійливий засіб.

Фармакокінетика. Не вивчалась.

 

Показання для застосування. Гострі та хронічні бронхіти різної етіології; гострі та хронічні захворювання дихальної системи, які супроводжуються підвищеним продукуванням мокротиння і порушенням його відхаркування.

 

Спосіб застосування та дози. Зедекс приймають внутрішньо.

Дорослим призначають по 2 чайні ложки 2 - 3 рази на день.

Дітям від 2 до 6 років – по 1/2 чайної ложки 2 - 3 рази на день; від 6 до 12 років - по 1/2 - 1 чайній ложці 3 - 4 рази на день.

Зазвичай термін лікування становить до 2 тижнів.

 

Побічні дія. Препарат може спричинити алергічну реакцію, легку сонливість, розлади шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, диспепсія), загострення виразкової хвороби шлунка, підвищення рівня трансаміназ крові.

 

Протипоказання. Пептична виразка шлунка, виражені порушення функції нирок і печінки, метаболічний алкалоз; вагітність і лактація; діти віком до 2 років.

 

Передозування.

Симптоми: можливі збудження та пригнічення дихання.

Лікування: промивання шлунка. Терапія – симптоматична.

 

Особливості застосування. У період вагітності препарат призначають у разі, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода. Не варто застосовувати за наявності виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не можна застосовувати одночасно з препаратами, які містять кодеїн, це ускладнює відходження мокротиння з бронхів.

 

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25°С. Термін придатності – 3 роки.