-

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

ІЗОКЕТ®

(ISOKET®)

Загальна характеристика:

міжнародна назва: ізосорбіду динітрат;

основні фізико-хшічиі властивості: прозорий безбарвний розчин;

склад: 1 мл розчину містить 1 ,0 мг ізосорбіду динітрату;

допоміжні речовини: натрію хлорид, вода для ін’єкцій,

Форма випуску. Розчин для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Вазодилататори, що застосовуються в кардіології. Органічні нітрати. Код АТС СО1 D A08.

Фармакологічні властивості. Ізосорбіду динітрат – антиангінальний засіб, вазодилататор, що впливає переважно на венозні судини, розслаблює також артерії. За рахунок цього зменшується венозне повернення до серця; у такій спосіб знижуються шлуночковий кінцевий діастолічний тиск і об’єм (переднавантаження). Дія на артерії, а при вищих дозах на артеріоли, призводить до зниження системного судинного опору (післянавантаження). Це, в свою чергу, зменшує роботу серця. Вплив як на переднавантаження, так і на після навантаження призводить до подальшого зменшення потреби серця в кисні. Окрім цього, ізосорбіду динітрат спричиняє перерозподіл кровотоку до субендокардіальних відділів серця, якщо коронарна циркуляція частково утруднена атеросклеротичними ураженнями. Останній ефект, можливо, пояснюється селективною дилатацією великих коронарних судин. Дилатація колатеральних артерій, викликана нітратами, може поліпшувати перфузію ішемізованих ділянок.

У пацієнтів із застійною серцевою недостатністю нітрати поліпшують гемодинаміку у спокої та при навантаженні. При ішемічній хворобі серця ізосорбіду динітрат підвищує толерантність до фізичного навантаження. Препарат також розслабляє мускулатуру бронхів, а також м’язів шлунково-кишкового, жовчовидільного та сечовидільного трактів. Ізосорбіду динітрат діє як донор оксиду азоту (N0), що призводить до розслаблення непосмугованих м’язів судин шляхом стимуляції гуаніліл циклази та наступного збільшення концентрації циклічного гуанозилмонофосфату (cGMP); останній вважається медіатором розслаблення.

Фармакокінетика. Період напівжиття ізосорбіду динітрату після внутрішньовенної інфузії становить 10 хв. Ізосорбіду динітрат метаболізується з утворенням ізосорбіду-2-мононітрату та ізосорбіду- 5 -мононітрату з періодами напіввиведення, що становлять, відповідно 1,5 - 2 год та 4 - 6 год. Обидва метаболіти фармакологічно активні. Виводиться з сечею, практично повністю у формі метаболітів

 

Показання для застосування:

- нестабільна стенокардія;

- гострий Інфаркт міокарда;

- гостра лівошлуночкова серцева недостатність;

- для полегшення або збільшення тривалості методів реваскуляризації, а також для запобігання або зменшення коронароспазму при перкутанній транслюмінальній коронароангіопластії.

 

Спосіб застосування та дози. Доза має визначатися індивідуально з урахуванням потреб пацієнта при постійному контролю клінічних та гемодинамічних показників.

Внутрішньовенне введення. Терапію розпочинають з дози 2 мг/год; потім дозу доводять до індивідуальних потреб. Середня доза становить 7,5 мг/год. Максимальна доза звичайно не перевищує 8 мг/год. Однак пацієнтам із серцевою недостатністю можуть знадобитися вищі дози: до 10 мг/год., та в деяких випадках до 50 мг/год.

Інтракоронарне введення. Звичайна доза 1 мг уводиться у вигляді болюсної ін’єкції перед надуванням балона. Препарат може вводитися й надалі в дозах, що не перевищують 5 мг протягом 30 хв.

Методика застосування.

0,1% розчин Ізокет® слід уводити або після попереднього розведення, у вигляді безперервної внутрішньовенної інфузії за допомогою автоматичних інфузійних систем, або у нерозведеному вигляді з використанням шприца-помпи, в умовах стаціонару при постійному моніторингу показників серцево-судинної системи. Залежно від типу та ступеня тяжкості захворювання, додатково до звичайного обстеження (симптоми, артеріальний тиск, частота серцевих скорочень, діурез) проводять інвазійні процедури для визначення гемодинамічних параметрів. Ампули 0,1% розчину Ізокет® слід відкривати в асептичних умовах, безпосередньо перед використанням Розведений розчин слід одразу використовувати.

Приготування розчину 0,1 мг/мл (0,01%) 50 мл 0,1% розчину Ізокет® (5 ампул по 10 мл) довести до об’єму 500 мл готового розчину.

Приготування розчину 0,2 мг/мл (0,02%): 100 мл 0,1% розчину Ізокет® (10 ампул по 10 мл) довести до об’єму 500 мл готового розчину.

0,1% розчин Ізокет® можна розводити фізіологічним розчином, 5 - 30% розчинами глюкози, розчином Рінгера, розчинами, що містять альбумін. 0,1% розчин Ізокет® не містить пропіленгліколь, етанол та іони калію.

0,1% розчин Ізокет® можна також уводити у нерозведеному вигляді. 1 мл цього розчину

містить 1 мг ізосорбіду динітрату. Звичайно таким чином розчин вводять інтракоронарно.

 

Побічна дія. При першому застосуванні або при підвищенні дози препарату спостерігається падіння артеріального тиску та/або ортостатична гіпотензія, що може супроводжуватись рефлекторним збільшенням частоти пульсу, загальмованістю, а також запамороченням і відчуттям слабкості. На початку лікування може з’явитися головний біль ("нітратний головний біль"), що, як правило, минає через кілька днів при подальшому прийомі препарату

Рідко можуть з’являтися нудота, блювання, а також почервоніння та алергічні реакції шкіри. У поодиноких випадках при сильному падінні артеріального тиску може спостерігатися посилення симптоматики стенокардії.

Вкрай рідко спостерігаються колаптоїдні стани, іноді з брадикардією (порушенням серцевого ритму з уповільненням частоти пульсу) і синкопою (напади з раптовою втратою свідомості, запамороченням, пов’язані з порушенням мозкового кровообігу внаслідок значного уповільнення серцевого ритму). В окремих випадках може з’явитися ексфоліативний дерматит.

 

 

Протипоказання. Препарат протипоказаний при:

- гiперчутливості до ізосорбіду динітрату, інших нітратних сполук або інших компонентів препарату;

гострій судинній недостатності (шок, судинний колапс);

- кардіогеиному шоці при неможливості корекції кінцевого діастолічного тиску лівого шлуночка за допомогою відповідних заходів;

- вираженій артеріальній гіпотензії (систолічний тиск нижче ніж 90 мм рт. ст.).

Передозування. Симптоми передозування:

падіння кров’яного тиску до рівня <90 мм рт ст.;

блідість;

підвищене потовиділення;

слабке наповнення пульсу;

тахікардія;

запаморочення (у тому числі ортостатичні реакції при зміні положення тіла);

головний біль;

- слабкість;

нудота;

блювання;

діарея,

У пацієнтів, що вживали інші нітрати, повідомлялося про випадки метгемоглобінемії та ціанозу з наступним тахіпное, відчуттям тривоги, втратою свідомості та зупинкою серця.

Можливість цієї побічної реакції при передозуванні ізосорбіду динітрату не можна виключати. Надзвичайно великі дози можуть спричинити підвищення внутрішньочерепного тиску, що може призвести до церебральних симптомів.

Загальні заходи при передозуванні:

зупинити надходження препарату;

звичайні заходи при гіпотензії, спричиненій нітратами: надати пацієнту горизонтального положення з опущеною головою та піднятими вгору ногами; забезпечити надходження кисню; збільшити циркулюючий об’єм, провести спеціальну протишокову терапію (пацієнта госпіталізувати у відділення інтенсивної терапії).

Спеціальні заходи: підвищити кров’яний тиск, якщо він дуже низький; окрім цього, застосувати симпатоміметик, наприклад, епінефрину гідрохлорид або норепінефрину гідро хлорид.

Лікування метгемоглобінемії: відновлювальна терапія з вітаміном С, метиленовим синім або толуїдин-синім за вибором; застосувати: кисень (за необхідності), розпочати штучну вентиляцію легенів, гемодіаліз (за необхідності);

Реанімаційні заходи: у випадку ознак зупинки дихання або кровообігу негайно вжити реанімаційних заходів.

Особливості застосування.

0,1% розчин Ізокет® слід призначати з особливою обережністю і при постійному медичному нагляді при:

гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії;

констриктивному перикардиті;

тампонаді серця;

низькому тиску наповнення, зокрема при гострому інфаркті міокарда, порушеній функції лівого шлуночка (ліва вентрикулярна недостатність). Слід уникати зменшення систолічного кров’яного тиску нижче 90 мм рт, ст.;

- аортальному та/або мітральному стенозі;

- схильності до ортостатичних реакцій;

- захворюваннях, що супроводжуються підвищенням внутрішньочерепного тиску (хоча досі подальше підвищення внутрішньочерепного тиску спостерігалося лише після внутрішньовенного введення нітрогліцерину у великих дозах).

При застосуванні 0,1% розчину Ізокет® описано розвиток толерантності (зниження ефекту), а також перехресна толерантність до інших нітратів (зниження ефекту у випадку попередньої терапії іншим нітратом). Для запобігання зниження або втрати ефективності слід уникати тривалого введення високих доз.

Для інфузії розчину Ізокет® придатні системи, виготовлені з поліетилену, поліпропілену або політетрафторетилену. Показано, що інфузійні системи, виготовлені з полівінілхлориду або поліуретану, призводять до втрати активної речовини через адсорбцію, і, таким чином, при їх застосуванні дозу необхідно збільшити.

Через те, що 0,1% розчин Ізокет® перенасичений активною речовиною, іноді, при застосуванні нерозведеного препарату може спостерігатися кристалічний осад. За наявності кристалів безпечніше розчин не вживати, хоча ефективність його не змінюється. 0,1% розчин Ізокет® не слід призначати пацієнтам, які нещодавно приймали інгібітори фосфодіестерази (наприклад, сильденафіл).

Період вагітності і годування груддю. Експериментальні дані, що вказували б на тератогенний вплив ізосорбіду динітрату, відсутні. 0.1% розчин Ізокет® при вагітності слід застосовувати лише при негайній потребі та за настійною рекомендацією лікаря за умови безперервного спостереження. Невідомо, чи виділяється ізосорбід динітрат з молоком матері. Враховуючи загальний стан пацієнтів та вплив препарату, участь пацієнта в дорожному русі або прийом алкоголю неможливі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Можливе посилення гіпотензивної дії 0,1% розчину Ізокет® при одночасному прийомі з іншими засобами, що знижують кров’яний тиск (такими як бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів, вазодилататори та ін.), інгібіторами фосфодіестерази 5, що застосовуються для лікування еректильної дисфункції (наприклад, сильденафіл, Віагра), нейролептиками і циклічними антидепресантами, а також алкоголем. Одночасне застосування 0,1% розчину Ізокет® з дигідроерготаміном може призвести до збільшення концентрації дигідроерготаміну в крові і у такий спосіб посилити його дію.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 25 0С . Зберігати у недоступному для дітей місці. Термін зберігання 5 років. Розведений препарат має бути уведений протягом 24 год.